Kotły Biomasa » Palenie w kotle

W KOTLE Z PALNIKIEM MOŻNA PALIĆ RÓŻNYMI PALIWAMI, JEDNAK FIRMA EKO-WERY ZALECA PALIĆ PALIWEM PODSTAWOWYM, PONIEWAŻ DAJE ON NAJLEPSZE OSZCZĘDNOŚCI I OPTYMALNE WYKORZYSTANIE ENERGII CIEPLNEJ.

 

METODA 1:

 1. Do kotła wrzucamy najpierw większe kawałki drewna i rozkładamy je tak, aby nie zasłonić szczeliny powstałej pomiędzy rusztem a płytą palnika.
 2. Na większe kawałki drewna nakładamy drobniejsze, a na sam wierzch papier.
 3. Zamykamy drzwiczki popielnikowe i drzwiczki paleniskowe.
 4. Uchylamy drzwiczki zasypowe.
 5. Podpalamy papier.
 6. Podczas rozpalania i palenia drzwiczki zasypowe powinny być cały czas uchylone (wielkość uchylenia zależna jest od ciągu powietrza)- im większe uchylenie, tym większą temperaturę można osiągnąć. Najlepszym jednak sposobem jest stosowanie MIARKOWNIKA SPALANIA.
 7. Gdy drewno się rozpali dosypujemy 2-4 szufelki PALIWA (w zależności od wielkości kotła).
 8. W momencie, gdy paliwo rozpali się do czerwoności, uzyskamy żar dosypujemy do pełna lub według potrzeby. UWAGA: firma EKO-WERY zaleca cały czas dosypwać paliwo do pełna- pozwoli to osiągać maksymalną wydajność palnika!

UWAGA:

- nigdy nie zasypujemy mokrego paliwa!

-spalanie innego paliwa niż zaleca firma EKO-WERY  tj. tworzywa sztuczne, odpady organiczne itp. spowoduje uszkodzenie palnika, pękanie i automatyczną utratę gwarancji.

- w momencie dosypywania paliwa do pełna należy zwracać uwagę, aby przegroda między rusztami a płytą palnika nigdy nie była odsłonięta (w przeciwieństwie jak to jest na początku rozpalania). Zawsze zasypujemy ją żarem lub paliwem.

 

METODA 2:

 1. Do kotła wrzucamy najpierw większe kawałki drewna blisko palnika i rozkładamy je tak, aby nie zasłonić szczeliny powstałej pomiędzy rusztem a płytą palnika.
 2. Na większe kawałki drewna układamy drobniejsze, a na sam wierzch papier.
 3. Zamykamy drzwiczki popielnikowe i drzwiczki zasypowe.
 4. Otwieramy drzwiczki paleniskowe.
 5. Podpalamy papier.
 6. Zostawiamy uchylone drzwiczki paleniskowe.
 7. Gdy drewno się rozpali zamykamy drzwiczki paleniskowe.
 8. Otwieramy drzwiczki zasypowe i dosypujemy 2-4 szufle paliwa (w zależności od wielkości kotła).
 9. Podczas palenia drzwiczki zasypowe powinny być cały czas uchylone (wielkość uchylenia zależna jest od ciągu powietrza) - im większe uchylenie, tym większą temperaturę można osiągnąć. Najlepszym jednak sposobem jest stosowanie MIARKOWNIKA SPALANIA.
 10. W momencie, gdy zasypane paliwo rozpali się do czerwoności dosypujemy do pełna lub według potrzeby. UWAGA: firma EKO-WERY poleca cały czas dosypywać paliwo do pełna- pozwoli to osiągać maksymalną wydajność palnika!

UWAGA!

Ważne jest, aby przy każdym zasypie paliwa  do kotła,  odpopielać część pokładu rusztowego  za płytą palnika, wykonując tę czynność od strony popielnika. Powinno się  wzruszyć zalegający popiół przy tylnej ścianie za palnikiem. Dzięki temu nie dopuścimy do wydostawania się dymu na kotłownię.